Praca z ciałem

O czym teraz mówi Twoje ciało?

„W moim wypadku wydarzyło się to tak. Zastanawiałem się kim jest ten facet, który żyje wewnątrz mnie? Kiedy śpię dba o moje krążenie, oddychanie, chemię w ciele, poziom cukru… o wszystko. Pomyślałem, że w ogólne nie znam tego gościa. Kim on jest? A potem zdałem sobie sprawę, że on nie mówi kiedy ja mówię. On mówi, kiedy ja przestaję. On mówi odczuciami, ciszą, inspiracją i energią. To jest jego język. Więc zacząłem go słuchać. Wtedy odkryłem, że wystarczy tyko bym oddychał on już jest. Ta dwoistość. że on i ja jesteśmy różni zaczęła znikać”.

(cytat z filmu One Giant Leap)

 

Jaki jest Twój oddech w tym momencie? Płytki, głęboki,… szybki, wolny? Daj sobie kilka sekund, żeby to zarejestrować. A następnie - jeśli tylko chcesz - zauważ jakie sygnały właśnie TERAZ wysyła Twoje ciało? Czy któryś z tych sygnałów jest wyraźniejszy niż pozostałe? A gdy tak mu się przeglądasz, pozwalając, żeby stawał się coraz bardziej klarowny… czy ten sygnał niesie w sobie jakiś impuls do ruchu? Gdybyś sobie na to pozwolił, tak po prostu, to jak wyglądałby ten ruch?

 

O czym teraz mówi Twoje ciało?

 

Ciało:

  • Istnieje tu i teraz
  • Dba o Twoje istnienie – oddycha, trawi, oczyszcza, itd.
  • Odzwierciedla się w nim nasza indywidulna historia.
  • Informuje poprzez zmysły – widzi, słyszy, czuje.
  • Jest zaangażowane w doświadczanie emocji.
  • Jest pomocnikiem – transportuje, chwyta, podaje.
  • Jest doradcą, o ile tylko potrafisz usłyszeć jego komunikaty.

 

Elementy Bioenergetyki Lowenowskiej

Odzyskanie kontaktu z ciałem jest jednoznacznie związane z uwalnianiem emocji. Uczucia musza płynąć tak samo jak krew w żyłach i tętnicach. Jeśli nasze emocjonalne żyły są zatkane, nasze serce jest zablokowane, a wtedy traci całe życie. Z zapadniętym sercem nie możemy doświadczać miłości. Trudno jechać autem z zatartym silnikiem. Emocje są czymś istniejącym realnie, są wpisane w naszą biologię. Nawet jeśli zaprzeczasz - Twoje emocje i tak płyną w jakiś sposób znajdując dla siebie ujście. Naszą drogą jest więc nauczyć się z nimi obchodzić. Ćwiczenia bioenergetyczne pozwalają się uziemić (skontaktować z wewnętrznym poczuciem bezpieczeństwa) oraz nawiązać kontakt z zaległymi emocjami, oswoić się z ich istnieniem i otwierać się na ich przekaz.

 

Ruch autentyczny Mindfulness

Metoda inspirowana tańcem ekspresyjnym, teorią psychologii głębi C.G. Junga oraz Mindfulness. Praktykowana jako forma medytacji, w celu zwiększenia świadomości oraz po to, by otworzyć się na kreatywność i proces twórczy. Tu „taniec” dzieje się w ciszy, inicjowany przez bieżące impulsy. Jego sednem jest ruch, który się pojawia w dowolnej formie, o którym możemy powiedzieć „jestem poruszany“. Ruch ten wydarza się w relacji - na styku osoby poruszającej się oraz jej świadka lub świadków. W ruchu autentycznym nie mamy celu do osiągnięcia, nie ma ruchu dobrego, ani złego. Metoda pozwala osadzać się w ciele, dotknąć wszystkich poziomów wewnętrznej percepcji i wspiera możliwość wyrazu wewnętrznych stanów.

 

Taniec intuicyjny

Taniec jest ogólnodostępnym i bezpośrednim sposobem wyrażania doświadczanych treści i stanów. Jest praktyką spontaniczną i uniwersalną. Zdolność tańczenia jest niezależna od kultury, a sam taniec stanowi podstawowy element obrządków we wszystkich pierwotnych tradycjach. Taniec nie jest czymś czego potrzebujemy się uczyć, on już jest w nas. Musimy jedynie pozwolić mu się przejawić. Jest to sztuka uważności, która wymaga zdolności zauważania własnych impulsów poprzez ciągłe kierowanie uwagi na ciało, wewnętrzne obrazy i emocje. Jednocześnie uczymy się zauważać myśli i schematy, a następnie pozwalać im, aby przemijały w taki w taki sposób, który nie ograniczy intuicyjnej i instynktownej twórczości. Każdy może odkryć swój własny ruch, swoje niepowtarzalne autentyczne ja – wymaganie jest jedno, trzeba po prostu zacząć się poruszać. Gdy zaufasz ciału zobaczysz, że ono Cię prowadzi, że Twoje stopy wiedza co robią. W ten sposób odzyskujemy wewnętrzne prowadzenie, odbudowujemy centrum.